Kapiszony do broni czarnoprochowej

Kapiszony do broni czarnoprochowej to rodzaj akcesorium, które jest niezbędne do oddania strzału z broni czarnoprochowej. Kapiszon inicjuje zapłon czarnego prochu. Zazwyczaj ma postać niewielkiej mosiężnej lub miedzianej miseczki, wypełnionej w środku materiałem zapalającym. Jego zapłon inicjowany jest poprzez uderzenie kurka. Kapiszon zakładamy na kominek broni czarnoprochowej w końcowym etapie jej ładowania. Ważne, aby robić to w bezpiecznym i wyznaczonym do tego miejscu i kierunku. Rewolwer, pistolet czy karabin zawsze należy traktować jako załadowany. Na posiadanie kapiszonów nie jest wymagane zezwolenie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Kapiszony 6mm RWS 1081 200szt. 139,00 

Zapisz się na powiadomienie o dostępności tego produktu.

Kapiszony Remington 10 69,00 

Zapisz się na powiadomienie o dostępności tego produktu.

Kapiszony RWS 1075 4 mm 129,00 

Zapisz się na powiadomienie o dostępności tego produktu.

Jakie kapiszony wybrać do broni czarnoprochowej?

Kapiszony należy dopasować do posiadanego modelu broni. Występują w rozmiarze 4 mm, 4,7 mm oraz 6 mm. Różnią się przy tym ilością materiału wybuchowego. Na rynku istnieje obecnie kilka producentów kapiszonów. Produkty najwyższej jakości pochodzą od producenta RWS. Równie popularne, skuteczne kapiszony produkuje czeski Sellier&Bellot. Przed wyborem kapiszonów, zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi swojej broni czarnoprochowej. Producenci zwykle określają zalecany rodzaj i rozmiar kapiszonów do danej broni. Ważne jest również stosowanie kapiszonów zgodnych z prawem i regulacjami dotyczącymi broni palnej.

Kapiszony do rewolwerów czarnoprochowych

Do większości modeli rewolwerów czarnoprochowych (Remington, Colt, Peacemaker oraz Cattleman) dedykowane są kapiszony w rozmiarze 4 mm. Nie ma tutaj większego znaczenia czy wybierzemy zwykłe kapiszony, czy też w wersji wzmocnionej. Kapiszony wzmocnione należy stosować w do broni o długim przewodzie zapłonowym jak derringer.

Kapiszony do karabinów czarnoprochowych

Jednostki broni czarnoprochowej jak karabin Rolling Block, Sharps czy muszkiety wojskowe dostosowane są do kapiszonów 6 mm. Konieczność użycia większych kapiszonów podyktowana jest dłuższą drogą, jaką musi przebyć płomień zapłonowy. W uzasadnionych przypadkach można dokonać wymiany kominka 6 mm, na kominek 4 mm. Pozwoli to zredukować jednostkowy koszt strzału.